Fiziki İmkanlar

Bilgisayar Altyapısı


Üniversitemizde idari ve eğitim amaçlı 2500'ü aşkın masaüstü bilgisayar ve sayısı 600'ün üzerinde dizüstü bilgisayar bulunmaktadır. Hitit Üniversitesi'nin tüm birimlerinde kablolu ve Wi-Fi internet hizmeti verilerek öğrencilerimizin bilgisayar laboratuvarlarından sınırsızca yararlanması sağlanmıştır.

Üniversitemizdeki birimlerimizde ve öğrenci laboratuvarlarında bulunan bilgisayarlar, modern teknolojinin gereklerine uygun olarak yüksek performanslı yeni modellerle değiştirilmiş, ayrıca eğitim ve araştırma laboratuvarlarındaki birçok donanım da yenilenmiştir.


İnternet Altyapısı


Üniversitemizin tüm yerleşkelerinde "Hitit Wifi: Kablosuz Kampüs Projesi" hayata geçirilerek akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ile misafir kullanıcılarımız için yüksek hızda kesintisiz kablosuz internet erişimi sağlanmıştır. 

Kablosuz ağın kurulmasıyla birlikte Üniversitemiz Eduroam (Education Roaming - Eğitim Gezintisi) Konfederasyonu'nun da üyesi olmuştur. Bu üyelikle Eduroam üyesi olan diğer kurumlara (yurt içi, yurt dışı) giden personelimiz ve öğrencilerimiz, herhangi bir kayıt işlemine gerek duymadan üniversitede kullandığı kullanıcı adı ve parolayı kullanarak o kurumdaki internet hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Aynı durum, Eduroam üyesi olan kurumlardan Üniversitemize gelen yabancı konuklar için de geçerlidir.


Lisanslı Yazılımlarımız


Lisanslı yazılımlar, getirdikleri tüm yasal avantajların yanında güncellenebilir oluşları ve  üretici firma desteği sayesinde virüs ve korsanların bilgisayarlara girmesini zorlaştırmaları nedeniyle daha güvenli bir kullanım imkânı sağladıkları için büyük öneme sahiptir. Üniversitemiz de lisanslı yazılım kullanımına önem vermekte olup akademik ve idari birimlerimizden gelen talepler doğrultusunda Üniversitemiz Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından bilgisayar yazılımlarının lisanslama çalışmaları sürdürülmektedir.


Akıllı Sınıflarda Eğitim Öğretim


Günümüzde bilişim teknolojilerinin kullanımı giderek yaygınlaşmakta olup yeni teknolojiler eğitim de dahil olmak üzere uygulama alanlarını hızla arttırmaktadır. Bu değişimle birlikte Üniversitemizde de, öğretim elemanlarımızın eğitim teknolojileirinden daha rahat faydalanabilmesi, istedikleri bilgilere, sınıfta istedikleri an ulaşabilmelerinin sağlanması, derslerin öğrencilerimiz için daha anlaşılabilir ve verimli hale getirilmesi ve bu sayede eğitim kalitesinin arttırılması amacıyla internet tabanlı eğitim uygulamaları olan "akıllı sınıflar" kullanıma sunulmuştur.


Otomasyon Programı İle Online Kayıtlar


Üniversitemiz öğrencilerinin kişisel bilgilerini içeren, öğrencilerin ders seçimi yapabildikleri, ders programlarını ve sınav notlarını inceleme imkânı sunan Öğrenci Otomasyon Sistemi, Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilerek uygulamaya sunulmuştur.

Otomasyon sistemi sayesinde öğrencilerimiz, kayıt işlemleri menüsünü kullanarak ders onayı bölümünden yapmış oldukları ders seçimlerini, atanmış danışmanlar aracılığıyla akademik takvimlerde belirtilen tarihlerde değiştirebilir, düzenleyebilir ya da onaylatabilirler.HIZLI ERİŞİM